Izpodbijanje oporoke pomeni, da se oseba (dedič), ki meni, da ji pripada del premoženja, ki je bilo zapuščeno po osebi, ki je umrla in je bila zapustnik oziroma zapustnica, zoper oporoko pritoži na sodišče. V Sloveniji je izpodbijanje oporoke urejeno primarno s civilnimi predpisi - zakonom o dedovanju in z zakonom o nepravdnem postopku, delno tudi Obligacijskim zakonikom.
Razlogi za izpodbijanje oporoke so lahko različni, lahko gre za sum o prisiljevanju ali oškodovanju določenih oseb pri sprejemanju oporoke, neustrezno izpolnjenost oporoke ali pa oseba meni, da ji po zakonu ali po testamentu, oporoki, zadnji volji pripada večji delež premoženja. Ne bo pa izpodbijanje vedno uspešno.
Postopek izpodbijanja oporoke se začne z vložitvijo "pritožbe" na sodišče, ki jo lahko vloži vsaka oseba, ki meni, da ji pripada del premoženja po zakonu ali po testamentu. Pritožba mora vsebovati razloge (sodišče bo presodilo, ali ima takšna pritožba tudi temelj v pravu - ali jo je mogoče glede na veljavno pravo upoštevati) za izpodbijanje oporoke in mora biti vložena v roku, ki je določen - po izdaji sklepa o dedovanju je za takšno "pritožbo" prepozno. Pritožbo sicer odvetniki in sodniki poimenujemo vloga, saj še ne gre za pravo pritožbo.
Sodišče bo nato preučilo vaše pisanje in oporoko ter odločilo, ali je oporoka formalno (oblikovno) veljavna ali neveljavna. Če sodišče odloči, da je oporoka (formalno) neveljavna, se bo premoženje razdelilo med dediče po zakonu, sicer pa bo odločilo, da mora tisti, ki trdi, da je oporoka neveljavna, vložiti ustrezno tožbo.
V kolikor se odločate za izpodbijanje oporoke ali pa ste dedič in se borite za svoj delež premoženja, se lahko poslužite storitev odvetnika, specialiste za dedno pravo, ki vam lahko pomaga pri vodenju postopka.
Opozorilo:
Prispevki so namenjeni kritičnemu razmisleku in ne predstavljajo uradnih stališč, nasvetov ali priporočil pisarne. Prispevki niso nadomestilo za strokovno pomoč v živo in ne predstavljajo pravnih nasvetov ali vstopa v mandatno razmerje. Pred ukrepanjem se vedno posvetujte z odvetnikom. Pisarna ne prevzema odgovornosti za ukrepanja, dejanja in aktivnosti, ki bi jih izvedli na podlagi te objave ali vaše interpretacije objave. Vsakršno odgovornost izključujemo in zavračamo.
Pokličite na 031 823 834, pošljite email info@op.si ali uporabite naš Obrazec za kontaktiranje Odvetniške pisarne in se dogovorite za termin za prvo odvetniško pravno pomoč in nasvet.