Zaupanja vredna pravna pomoč

Pogodba o preužitku ali preužitkarska pogodba

 

Pogodba o preužitku ali preužitkarska pogodba je ena izmed dednopravnih pogodb, ki urejajo del, večino ali celoto (skoraj celoto) premoženjskih razmerij, kot si želi zapustnik.

 

Čeprav si morebiti želi zapustnik urejati vsa premoženjska razmerja pa to pravzaprav tehnično, pravno in praktično ni mogoče. Namreč bodočega premoženja ni mogoče pogodbeno prenesti, tako da manjši del premoženja (ali ne tako mali) zapustniku vseeno ostane.

 

Bistvo preužitkarske pogodbe oziroma pogodbe o preužitku je ureditev »zapuščine še pred zapuščino«, torej razdelitev premoženja preužitkarja še za časa življenja, z dednopravno pogodbo, ki ima (lahko) dednopravne, dedne oziroma zapuščinske učinke, prevzemnik prejme to premoženje, redoma pa se prevzemnik in preužitkar dogovorita tudi za nudenje določenega obsega in vrste storitev, ki jih bo prevzemnik nudil preužitkarju.

 

Preužitkarska pogodba oziroma pogodba o preužitku se je razvila iz izročilne pogodbe, kjer izročevalec izroča premoženje že za časa svojega življenja neki osebi, večinoma dediču. V kolikor sodelujejo vsi dediči, še šteje za pravo izročilno pogodbo, sicer pa gre po vsebini in namenu za darilno pogodbo in s takšnimi učinki.

 

Ker gre za dednopravno pogodbo, torej pogodbo, ki ureja dednopravno razmerja oziroma omejuje dedovanje, je zakonodajalec predpisal višjo stopnjo formalnosti, obličnosti, kot pogoj za veljavnost. To je notarski zapis, ki ga ne smemo mešati z notarskim potrdilom o tem, da je določena oseba podpisala listino (notarska overitev) ali notarskim zapisnikom.

 

Notarski zapis se od klasične pogodbe že na prvi pogled loči po tem, da so vse številke pretvorjene v besedilo, morebitni prazni prostor pa zapolnjen s »črticami«, prav tako je obvezno podpisana vsaka stran pogodbe s strani vseh strank in s strani notarja, notar mora notarski zapis strankam tudi prebrati in spoštovati druga pravila iz zakona o notariatu.

 

Pet najpogostejših vprašanj o preužitku, preužitkarski pogodbi oziroma pogodbi o preužitku

 

  • Kakšni so stroški preužitkarske pogodbe? Koliko je obdavčena pogodba o preužitku?

 

Stroški preužitkarske pogodbe so stroški sestave, stroški notarja, stroški pridobitve potrdil o namenski rabi, stroški prič, stroški vpisa v zemljiško knjigo. Pogodba o preužitku je zaenkrat (še v času pisanja tega prispevka (2022) davčno obravnavana kot darilna pogodba in se posledično presoja po zakonu o davku na dediščine in darila. Za podrobnejše informacije, predlagano, da se obrnete na odvetnika, saj je odgovor odvisen od vrednosti premoženja, sorodstvenih razmerij in nekaterih drugih okoliščin.

 

 

  • Prevzemnik preužitkarske pogodbe je prejel veliko več, kot je nudil preužitkarju, menim, da je to nepošteno in »nefer«. Kako tožim za razliko v vrednosti? Mamo so prisili v podpis preužitka oz. preužitkarske pogodbe, čeprav je imela dobro pokojnino. Kako razveljavimo pogodbo o preužitku?

 

Ker gre pri preužitkarski pogodbi za pogodbo sklenjeno v notarskem zapisu je izpodbijanje takšne pogodbe zelo omejeno na nekaj razlogov. Kar nekaj razlogov za izpodbijanje pogodbe o preužitku je zaenkrat sodna praksa zavrnila kot neutemeljen, če ni podanih posebnih okoliščin. Vsled občutljivi pravni in dejanski tematiki, je vsekakor smiselno, da se posvetujete pri odvetniku.

 

 

  • Prevzemnik mi ne nudi storitev, ki jih je obljubil, kaj mi je storiti? Ali lahko odpovem pogodbo? Kako je, če prevzemnik umre pred menoj – kdo bo skrbel zame?

 

V kolikor se pogodba o preužitku ne izvršuje, jo je mogoče sporazumno (dogovorno) razveljaviti ali pa sodno tožiti na odpoved. Če bi prevzemnik umrl pred preužitkarjem, lahko njegovi dediči prevzamejo preužitek ali pa se slednji odpove. Vsekakor svetujemo posvet pri odvetniku, da se razčisti čimveč okoliščin in pravno relevantnih dejstev.

 

  • Kje lahko dobim kopijo preužitkarske pogodbe? Kako izvem, če je bil narejen preužitek?

 

Preužitkarska pogodba je sestavljena v notarskem zapisu, zato jo dobijo po en izvod vsaka stranka, en izvod roma na finančno upravo, en izvod pa ima načeloma kot izvirnik notar. Posebnega javnega registra o tem ni. Odvetnik lahko naredi posebne poizvedbe pri zemlji

 

  • Kakšna je razlika med pogodbo o preužitku (preužitkarsko pogodbo) in izročilno pogodbo (pogodbo o izročitvi premoženja)?

 

Bistvena razlika med preužitkarsko pogodbo in izročilno pogodbo je ta, da je v preužitkarski pogodbi redoma dogovorjeno, da se nudi določene dajatve, storitve, plačila, usluge, ugodnosti, ipd. Pri izročilni pa redoma ni izgovorjenih ugodnosti bistvenih vsebin (običajno sicer skrb za pogreb in skrb za grob).

 

Opozorilo:
 
Prispevki so namenjeni kritičnemu razmisleku in ne predstavljajo uradnih stališč, nasvetov ali priporočil pisarne. Prispevki niso nadomestilo za strokovno pomoč v živo in ne predstavljajo pravnih nasvetov ali vstopa v mandatno razmerje. Pred ukrepanjem se vedno posvetujte z odvetnikom. Pisarna ne prevzema odgovornosti za ukrepanja, dejanja in aktivnosti, ki bi jih izvedli na podlagi te objave ali vaše interpretacije objave. Vsakršno odgovornost izključujemo in zavračamo.Pokličite na 031 823 834, pošljite email info@op.si ali uporabite naš Obrazec za kontaktiranje Odvetniške pisarne in se dogovorite za termin za prvo odvetniško pravno pomoč in nasvet.

Več info tudi na:

Nazaj na seznam